Nacházíte se: ZV TV » Videoreport » VIDEOREPORT: Poslední minuty Fresh Film Festu

18.8.2009 / VIDEOREPORT: Poslední minuty Fresh Film Festu

Letos se FFF opravdu povedl, ulice byly plné lidí, akce v Teleportu sršely hvězdami jako je například THE FAKES (pražská dýdžejská skupina) nebo Peťo Tázok (slovenský rapper) atd.

 

Vynikající studentské Filmy v mnoha kategoriích, které celkem navštívilo téměř 3000 lidí. Během pěti dnů se představilo 200 snímků v 9 sálech. 29 z těchto filmů bylo promítaných pod záštitou České televize. V sobotu v rámci slavnostního zakončení byly rozdány ceny a promítal se nový snímek scenáristy a režiséra Judda Apatowa (Zbouchnutá, 40 let panic) Funny People s Adamem Sandlerem v hlavní roli. Vítězové Hlavní studentské soutěže, sekcí Fresh Generation a Theatre Optique dostali také finanční odměnu v hodnotě 3000 eur.
V porotě letos zasedli ruský režisér, střihač a animátor Alexej Alexejev, islandský spisovatel, textař a hudebník Sjón Sigurdsson, který spolupracuje například se zpěvačkou Björk a byl nominován na Oscara za texty k písním ve filmu Larse von Triera Tanec v temnotách. Za Českou republiku v porotě zasedli herec Jiří Ornest, držitel Ceny Alfréda Radoka a první laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého výtvarník Vladimír Kokolia.


V krátkosti přehled vítězných filmů, které obdrželi ocenění.

 

Kategorie - Hlavní soutěž (Cena pro nejlepší film festivalu putuje do Švédska) :

Šrámy / Skrapsår (režie: Gabriela Pichler), Švédsko, 2008 - Děti a omladina v průmyslové zóně nemají na práci nic jiného než se poflakovat a toužit po lásce. Film s nadčasovým příběhem.

 

Kategorie - Speciální cena poroty:

Úvod do obecné lingvistiky / Bevezetés az általános nyelvészetbe (režie: Péter Szeiler Maďarsko) , 2008 - Lingvista vypráví příběh svých rodičů, aby dokázal, že věda nemůže vyřešit životní problémy. Otec, který nedovede (správně) mluvit, matka, která mluví příliš, ale nic neříká, a milenec matky, který místo mluvení mlátí. Je obtížné vyjádřit se nebo se skrýt, ale je snadné lhát. Konflikt bez řešení, problémy, které nejsou problémy.

Žluté pírko / Yellow Belly End (režie: Philip Bacon Velká Británie), 2009 - Vysokánská skála, modré nebe, spousta mrtvých a muž, který to všechno podrobně zapisuje. Vede mírumilovný a spořádaný život a tráví čas pozorováním jiných lidí končících své životy skokem ze skály. Brzy se ovšem okolnosti obrátí proti němu a on sám začne být přitahován blíže a blíže ke kraji skály.

 

Kategorie - Soutěž Fresh Generation:

Lanýže / Truffle (režie: Kim Nguyen Kanada), 2008

 

Kategorie - Theatre Optique:

Smrt ve žlutém domě / Kuolema keltaisessa talossa (režie: Anna Virtanen Finsko), 2008 - Smrt ve žlutém domě je film o riskování, konfrontaci, následování instinktů a pochybování o jejich spolehlivosti.

 

Kategorie - Soutěž Centropa:

Babička už není / Babcia wyjezdza (Režie: Tomasz Jurkiewicz Polsko), 2009 - Šestnáctiletý Jurek má potíže na učilišti, je totiž notorický lhář. Brzy mu schopnost vymýšlet si přijde vhod. Když jeho babičku, se kterou si jsou velmi blízcí, odvezou do nemocnice, Jurek si musí poradit se svým otcem alkoholikem. Dojemný příběh o snech a o vyrovnávání se s osudem.

 

Kategorie - Soutěž Kontakt:

Vesnická zábava (režie: Andy Fehu Česká republika), 2008 - Dva staří kamarádi se sejdou na vesnické zábavě a ještě je čeká cesta k Sukovi a spousta hulení…

 

Kategorie - Cena diváků:

Notebook (režie: Evelien Fehu Nizozemsko), 2008 - Nevím co k tomu napsat, proto dávám odkaz přímo na zmíněný snímek, je to vážně povedené.

 

A teď už si jen užijte videoreport, a nezapomeňte, že nic nezůstává fresh na vždy.

Za zdaryvaryTEAM Václav Eder

Přidej komentář