Článek

Den poezie v Karlových varech již potřetí

Již se stalo takovou malou tradicí, že naše krajská knihovna pořádá autorské čtení básníků v době festivalu Den poezie, který se koná každoročně v listopadu ku příležitosti výročí narození Karla Hynka Máchy (16. 11. 1810).

Letošní, devátý ročník běžel od 9. do 23. listopadu a to přibližně v čtyřiceti městech a místech po celé naší zemi. Nesl téma "Virtuální svět", nicméně v Karlových Varech se Den poezie opět oslavil netradičně, v trochu jiném duchu a s podtitulem „Básníci představují své básníky“. Většina přítomných nadšenců si připravila kratší program ze života a díla svého oblíbence, autora, který jej nejvíce ovlivnil, k jehož dílu se stále dokola vrací, jednak pro inspiraci, jednak z potřeby opět vnímat krásu verše a pocitů.

 

Den poezie

 

Jak už napověděl titulek, letos jsme se tu sešli již po třetí, jsem moc rád, že je tu alespoň pár lidí co tvoří pevné jádro karlovarské poezie. Potěšující je i to, že každý rok mezi nás zavítají nové tváře, s odvahou podělit se o svou tvorbu. Každý kdo někdy zasednul před posluchače a začal recitovat svou vlastní báseň, pocítil, jak se náhle vzduch proměňuje v tuhou hmotu, která by se dala krájet. Nicméně, každá mince má dvě strany, tou druhou je ten pocit, když se prostorem line dunivý zvuk potlesku spokojených posluchačů. Člověku se rozklepou i ruce, nervozita a emoce dokážou dělat mnohé.

 

Den poezie

 

Jako minulý rok, tak i letos se o úvodní slovo postarala knihovnice Petra Petrová, poté nás seznámila se svým oblíbeným básníkem Ivanem Blatným - povznášející poslech. O svou tvorbu se s námi podělila jíž známá Jiřina Svobodová. Zazněly i mé pseudo-depresivní básně. Dále pokračoval pan Uhlíř, který byl právě tou výše zmíněnou novou tváří, stejně jako Martin Máj a jeho velice zábavná poezie. Petra Petrová nám přečetla i něco od autorky Hortenzie Hustolesové, která vzhledem ke své nemoci nemohla dorazit. Pouze Richard se nechal chvilinku přemlouvat, ale nakonec také obsadil „křeslo pro hosta“. A o tečku za tím vším se postaral Standa Kameník. Velký a vřelý dík patří Jindrovi Morávkovi a Davidu Kellerovi, kteří v průběhu celého podvečera prokládali slovo mluvené příjemnými tóny španělských kytar. Jejich vystoupení se vždy setkala s více než pozitivním ohlasem posluchačů. Poté jsme se přesunuli do příjemného lokálku, kde náš poetický večer pokračoval dál. Za všechny bych rád poděkoval všem, co se na letošním Dnu poezie podíleli. Jako každý rok, i letos to stálo za to.

 

Den poezie

 

Tento článek byl také otištěn v novém čísle knihovnického plátku "Mezi regály".


Text: Václav Eder - eddycek.f13.cz
Foto: Marrtin Chocholouš

Fotogalerie